Este capabil corpul uman sa produca neuroni?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Este capabil corpul uman sa produca neuroni?

Mesaj  OverLogic la data de 2011-03-21, 20:22

.
OverLogic

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Este capabil corpul uman sa produca neuroni?

Mesaj  Guest la data de 2011-03-29, 17:43

La ce vrei sa te referi fi mai explicit. Omul produce neuroni pana la o anumita varsta si dupaia nu. Asa ca daca vrei sa intrebi "poate omul sa produca neuroni pana ajunge invarsta?" atuncea depinde. Unii zic ca nu altii ca da. Nu se poate produce inconstient asa cum se intampla pana la 5-6-7 ani ci meditand. Raspunsul il gasim in Biblie:P

P.S:Nimic nu e adevarat. Totul e permis.

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-03-29, 23:24

Oamenii de stinta au spus ca neoronii sunt singurele celule care nu se pot reproduce. Eu am spus ca nu exista asa ceva, inclusiv neuroni se pot reproduce. In ultima perioada oamenii de stinta au descoperit ca si neuronii se reproduc, dar foarte greu.
In legatura cu varsta frageda, atunci neuronii se creeaza nu se reproduc. Reproducerea este atunci cand de-a lungul timpului iti mor neuroni si iti apar altii. Da, prin meditatie se pot reproduce mai usor, dar o fac si singuri din propriul sistem de autoprotectie al creierului. Creierul face orice sa supravietuiasca. Si da, am spus creierul, nu omul. Creierul in sine are o minte si alege si aplica niste hotarari. Este capabil sa iti distruga corpul si organele, chiar si inima, doar ca el sa supravietuiasca pana la sfarsit. ( Chiar daca nu mai are cum sa isi revina organismul si tot moare pana la urma )
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2011-03-30, 18:28

Daca o fac din propriul sistem de autoprotectie de ce oamenii care sunt invarsta ii duce capu mai greu? Neuronii mor din cauza stresului si atunci cand plangi. Copii plang mult, acuma dpinde ca unii sunt mai cuminti:))). Si de aceea se produc mai multi neuroni dar mai si mor numai ca diferenta dintre "natalitate" si "mortalitate" este mare si de aceea se produc mai multi decat mor.

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-03-30, 19:06

Pe batrani ii duce capul mai greu deoarece echilibrul dintre reproducere si distrugere ente invins de distrugere. Efoltul psihic este foarte mare in ziua de azi mai ales si conteaza foarte mult de individ. Se stie vorba aia ca cei invarsta sunt mai intelepti. Asta a fost corect cu mult timp inainte. Omul cu cat isi petrece mai mult timp interactionand cu mediul, va avansa psihic. Dar problema este ca prostia creste si pentru ca mintea functioneaza intr-un anumit fel, noile minti ( copii ) in evolutia lor acumuleaza o gramada de prosti si creierul automat incearca sa faca legaturi si sa verifice orice stie, si deoarece multe in mintea lor ajunge in contradictie, incepe sa dea errori si cu cat is mai multe, mintea este supra solicitata si incepe sa se autodistruga. Si problema cu cei invarsta care este diferita pe individ, este ca cei care stiu niste lucruri si au asa zisa experienta, ei considera ca le stiu pe toate ( de pe vremea cand erau ei mai tineri ) si refuza sa mai faca eforturi sa fie la zi, asa ca se prostesc de cap. Ca si un calculator fara updates, nu mai face fata la cele noi pana la urma.
Eu ma tot intreb ca pana acuma am tot evoluat, la inceput mai incet si cam de 5 ani mai rapid, in ultimul timp eu zic ca mi-a scazut viteza evolutiei din lipsa de interes si intrebarea mea ar fi: Cu timpul am sa ma prostesc ca toti batranii? Si raspunsul meu este simplu: Totul depinde te tine, de propria persoana. Daca vrei si ai interes evoluezi pana la moarte. Este adevarat ca cu varsta iti scad capacitatile, dar asta se intampla pentru ca iti fortezi organismul cu prosti, alimentatie gresita, activitati gresite si toate duc la distrugerea organismului. Orice om de cand se naste pana moare poate numai sa progreseze si fizic si mintal. Dar din pacate omul urca lent, dupa care coboara mai brusc.
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2011-04-01, 23:27

Nu stiu ce batrani cunosti u da eu din cati stiu nici unul nu face pe desteptul. Deja nu ii mai intereseaza ce pe noi ne-ar interesa, cum ar fi calculatorul sau tehnologia. Nu ii mai duce capul pt ca au tecut prin viata si din cauza stresului s-au dus din neuroni, si numai reactioneaza la informatii nu ca nu vor ci ca nu pot. Si sunt unii care inca sunt intelepti, numa ca noi din cauz naivitatii noastre nu inteleg decat cand e prea tarziu.

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  OverLogic la data de 2011-12-05, 03:42

atotstiutor_eufacfaculta a scris:Raspunsul il gasim in Biblie:P

Poti sa imi dai citatul daca mai sti pe unde ii? Ca nu am de gand sa citesc toata Biblia
Si apropo, la oamenii in varsta din ziua de azi lucrurile stau ceva mai diferit, ei au avut o viata destul de linistita in ce priveste tehnologia si cum tehnologia a inceput sa se dezvolte din ce in ce mai rapid, au fost 'depasiti de tehnologie' pentru ca nu au fost destul de obisnuiti cu schimbari asa rapide in viata lor, in schimb noi (generatiile tinere) am crescut odata cu tehnologia si am tinut pasul cu ea avand in vedere ca face parte din viata noastra, ajungand chiar sa ne faca mai destepti.
OverLogic

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum