Ce sunt Magicienii?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce sunt Magicienii?

Mesaj  Guest la data de 2011-02-24, 16:21

In tot deauna m-am intrebat ce este cu adevarat un magician oare trucurile sunt adevarate sau doar niste prostii ieftine? am intrebat cativa cunoscuti si unii imi ziceau ca is trucuri ieftine altii imi spuneau ca lucreaza cu diavolul pana la urma ce sa cred? ce sunt ei defapt ?

Guest
Vizitator

Sus In jos

Re: Ce sunt Magicienii?

Mesaj  OverLogic la data de 2011-02-25, 00:08

Pot sa spun ca nu fac chestii ieftine pentru ca multi traiesc din asta si unii chiar foarte bine. Stiu ca nu la sensul asta te refereai, si ca sa-ti raspund la intrebare, marea majoritate se ocupa cu lucruri ieftine, in majoritatea cazurilor putand fi numiti iluzionisti dar sunt si persoane care cunosc anumite lucruri, care prin concentrare si practica cu ajutorul energiilor reusesc sa faca anumite chestii. Nu poti spune ca lucra cu necuratul deoarece ei se folosesc de anumite energi pe care omul le catalogheaza ca fiind negative sau pozitive datorita efectelor care le provoaca sau datorita scopului in care sunt folosite. Spre exemplu daca o persoana capabila sa foloseasca energii ajuta persoane sa se faca bine este catalogata ca o persoana buna, respectiv 'preoteasa' din povesti, pe cand o persoana care se foloseste de energii sa isi faca viata mai buna, ex sa castige bani cu trucuri pentru popor, i se face lene sa deschida usa si trece prin ea, vrea sa calatoreasca mai repede fara efort si leviteaza sau chestii de genul, este catalogata ca si 'vrajitoarea' din povesti. Apropo, povestile cu vraci si vrajitoare au baze reale.
OverLogic

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-02-25, 00:30

Majoritatea magicienilor folosesc tehnici bine stabilite si trucuri bine gandite, precum spui tu chesti ieftine. Nu is chiar chesti ieftine, deoarece sunt bine gandite si necesita un efort destul de mare pentru a le face sau mai ales pentru a le inventa in primul rand. Nu uita ca intotdeauna ce nu a fost inteles de om, s-a spus ca ii magie. Nu este nimic asa special, sunt doar lucruri incredibile fata de normal.
Nu are cum sa lucreze nimeni cu Diavolul, asta pentru ca el nu exista. Da, sunt oameni care din cele mai vechi timpuri au invatat cum sa canalizeze si sa controleze anumite energii si cu ajutorul lor sa faca lucruri iesite din comun, acestea nefind trucuri. Sunt energii asa zise pozitive sau negative, aceste denumiti sunt precum zicea 'Yam-Nahar', doar denumiri date de om in functie de rezultat si parerea lui despre efect.
Sa nu uitam ca religia intotdeauna a spus ca aceste lucruri neintelese sunt mana Diavolului. Omului ii este frica de neinteles si in concluzi tot ce nu este inteles este mana Diavolului ( asa zice religia ). In concluzie religia si voi oamenii ar trebui sa ii multumiti Diavolului pentru evolutia la nivel mintal a omului si evolutia in tehnologie. Religia te trage in spate, acoperind si ascunzand necunoscutul ( si manipuland informatia, bine inteles ), iar Diavolul te avanseaza fata de restu, iti dezvaluie chesti noi, le face cunoscute si in final evoluezi.
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Mesaj  Goddess la data de 2011-02-25, 00:39

Religia asta, ce imi place. Peste tot dai de ea, oamenii nu traiesc fara ea.
A fost draguta forma lui 'EnSabahNur2' de a spune ca Diavolul te ajuta sa evoluezi. Dar respectand termenii din religie si spunand realitatea, este adevarat ce a spus. Religiei nu ii prea pasa ce zice atata timp cat o crezi, ea doar vrea sa controleze. Spune una si face alta.
Doar asta este o putere mare de control, spui la suprafata ce vrei sa stie restu si underground ii controlezi si te folosesti de ei.
Goddess

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-02-25, 00:44

La fel si faza ca 'Nu trebuie sa faci ce face preotul, ci trebuie sa faci ce zice.' Religia isi permite sa faca ce vrea si restu trebuie sa faca tot ce vrea ea.
Ce spune religia ca face Diavolul? Ca iti spune una si face alta? Te informeaza doar cu ce vrea sa sti si este placut pentru tine, ca sa te controleze si sa obtina de la tine ce vrea ea pana la urma. Vai vai ce urat....
De ce biserica foloseste becuri si nu a ramas la lumanari? Doar becurile sunt tehnologie, mana Diavolului. Ma bucur ca in timp religia se schimba si se adapteaza cu avansarea mintala si tehnologica a omului, adica cu "Diavolul".

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2011-05-08, 10:32, editata de 2 ori
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-02-26, 10:46

Auzi ca dc nu mai folosesc lumanari? Ce ii cu intrebarea asta? Si acum cateva sute de ani lumanarea facea parte din tehnologia acelei epoci. Nu are nimica diavolul cu tehnologia? Nu stiu de unde le scoateti? Si ca diavolul te ajuta? Eu zic sa va ganditi mai bine!

P.S: In ce lume pot trai!

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-02-26, 10:49

Si mai si vb pe langa subiect. Vorbiti ce sunt magicienii nu tot le intoarceti cu tehnologia, biserica si alea. Ce zicea biserica pe vremea aceea avea un anume motiv. A trecut chestia cu arsul pe rug. Si in zilele noastre putini sunt acei magicieni care chiar pot sa faca "magie". Alchimisti erau considerati ca fiind magicieni, de aceea au fost vanati de biserica.

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-02-27, 00:39

atotstiutor_eufacfaculta a scris:Auzi ca dc nu mai folosesc lumanari? Ce ii cu intrebarea asta? Si acum cateva sute de ani lumanarea facea parte din tehnologia acelei epoci. Nu are nimica diavolul cu tehnologia? Nu stiu de unde le scoateti? Si ca diavolul te ajuta? Eu zic sa va ganditi mai bine!

P.S: In ce lume pot trai!

Eu nu cred in existenta lui Dumnezeu si a Diavolului asa ca nimic ce is in lumele lor nu exista. Dar conform celor spuse de religie, comparat cu realitatea se ajunge la asemenea concluzii.
In legatura cu lumanarea, religia nu s-a gantit la tehnologie, doar orice om a descoperit focul inaintea religiei asa ca era un lucru din natura normal. Dar in schimb creearea curentului era necunoscuta. Si din nou, 'Omul de ce nu cunoaste se sperie.' Si a spus corect ca tehnologia este considerata mana Diavolului pentru ca tehnologia se ocuma cu studiu si creeare. Focul se facea fara sa se gandeasca cum anume se intampla. Curentul trebuia ceva superior pentru a putea fi inteles si folosit.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-02-27, 00:48

atotstiutor_eufacfaculta a scris:Si mai si vb pe langa subiect. Vorbiti ce sunt magicienii nu tot le intoarceti cu tehnologia, biserica si alea. Ce zicea biserica pe vremea aceea avea un anume motiv. A trecut chestia cu arsul pe rug. Si in zilele noastre putini sunt acei magicieni care chiar pot sa faca "magie". Alchimisti erau considerati ca fiind magicieni, de aceea au fost vanati de biserica.

Pai da, pana la urma din nou am deviat de la subiect, dar precum zicea Goddess, orice faci pana la urma dai de religie pentru ca omul nu traieste fara ea. ( majoritatea )
Da, din nou precum se zicea, religia este folosita pentru control. "Ce zicea biserica pe vremea aceea avea un anume motiv." ; "A trecut chestia cu arsul pe rug" S-au adaptat la evolutie. ; "Alchimisti erau considerati ca fiind magicieni, de aceea au fost vanati de biserica." Dar au considerat gresit pentru ca atat ii ducea mintea si i-au vanat pentru ca asa au vrut. Nu Dumnezeu le-a spus sa ii vaneze, mintea lor a luat aceasta alegere. Di din nou precum s-a mai spus, religia face ce spune ca nu trebuie facut. Nu mai repet si eu din nou, pentru ca sunt scrise mai sus.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-03-04, 23:42

Religie a fost este si v-a fi pusa numai pe control, ca de la a ne afla adevarata natura si scop s-a ajuns la a ne folosi. Si nu am auzit pe nimeni sa se lege de curent. Poate de televizor, de ex pe vremea lui Ceausescu cand a aparut tv batranii spuneau ca e mana diavolului. Si s-a acceptat ideea de electricitate. Oricum daca biserica zicea un lucru si tu altceva atuncea erai inchis. Dar religia nu are nimica de a face cu "voia" lui Dumnezeu. Biserica s-a creat cu un scop si omul a profitat de acest lucru. Si alchimistii stiau ceva ce nu trebuia sa ajunga la urechile oamenilor, cum ca poti trai vesnic. Si biserica i-a vanat. Dar se zice ca printre noi inca traiesc astfel de alchimisti si sunt "nemuritori".

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-03-04, 23:48

Ma bucur ca esti deacord cu niste idei si le poti si argumenta.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-03-04, 23:56

Ce dur a sunat:)))

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  OverLogic la data de 2011-10-31, 08:55

Apropo de magicieni, unii fac niste chestii ce folosesc ce numesc ei 'legi de baza ale magiei' care mai exact ii asa zisul 'The Secret' si se zice ca sunt magicieni. Daca eu sau altii folosesim ce numesc ei 'legi de baza ale magiei' nu se zice ca suntem magicieni insa tot ce face diferenta intre noi si ei sunt doar chestiile care le fac in plus.
OverLogic

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum