Modelarea Spatiului Si Timpului!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Modelarea Spatiului Si Timpului!

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-02-09, 22:51

Einstein spunea ca nu gravitatia ne atrage spre pamant ci spatiul care ne apasa. Nu gravitatia influenta orbita planetelor in jurul soarelui ci spatiul deformat din cauza masei soarelui. Ce parere aveti se poate sau nu ca spatiul sa fie deformat? Daca DA atuncea dc planetele sunt aliniate? Defapt as dori sa imi spuna cineva daca sunt in acelas plan sau nu?

atotstiutor_eufacfaculta

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Modelarea Spatiului Si Timpului!

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-03-29, 23:12

Timpul si spatiul nu exista. In concluzie, spatiul, ceva ce nu exista nu are cum sa te apese. Si daca consideri ca spatiu este tot ce se afla in zona accea, atunci gresesti si defapt vrei sa te referi la materia in sine din spatiu ala. Matreia te poate apasa, ca de exemplu cum nu poti scufunda un balon sub apa. ( Poti, dar mai greu si este riscul sa se sparga ) Sa nu uitam ca in spatiul cosmic exista zone de vid, unde nu este nimic si zone unde este concentratie de materie. Acele concentrati de materie de creeaza datorita gravitatie, nu datorita spatiului, vidul, nimicul care ne apasa.
Spatiul nu poate fi deformat pentru ca nu exista. Dar materia dintr-o zona poate fie deformata cu ajutorul gravitatiei.
Planetele sunt aliniate pe un plan, deoarece se invart in jurul unui punct gravitationel puternic, numit Soare si datorita fortei centrifuge, ele s-au aliniat pe un singur plan. Eu spun ca sunt pe acelasi plan, dar se poate ca cele din indepartare sa nu fi ajuns la un echimibru si fluctueaza fata de normala planului.

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2011-03-30, 20:10, editata de 1 ori
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-03-30, 18:46

Ma nu stiu ce sa zic. Te contrazici in idei. Mai demult imi spuneai ca nu poti sa te deplasezi in timp pt ca nu exista si ca defapt te deplasezi in spatiu. Acuma imi zici ca nu defapt spatiul nu exista. Spatiu exista si si timp. Cand te deplasezi dintr-u loc in altul te deplasezi in spatiu. Oricum cu timpul este ceva relativ. Ca, si iti mai explic numai odata, timpul masoara durata unui proces. Nu exista ca si gravitatia, o forta fizica. Dar ca sa o opreste este cam greu. Si oamenii de stiinta numa acuma au aflat ca exista prezent cand, daca ar fi pus mana pe biblie, ar fi aflat mai repede de acolo si ar fi fost mai usor:))).

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-03-30, 19:42

Am zis ca nu te poti deplasa in timp ( material vorbind ), dar nu am zis ca defapt te deplasezi in spatiu. Am zis foarte exact ca timpul si spatilu nu exista. Am precizat ca ai putea spune ca numai prezentul exista si ce ii in jurul tau se modifica, daca tu vrei poti sa ii zici spatiu.
Da, cand te deplasezi dintr-un loc in altul se zice ca te deplasezi in spatiu si bine inteles in timp. Dar eu iti zic ca tot ce exista, inafara de vid, este un singul lucru, la care nu ii sti limitele, si toate din acel lucru se transforma, modifica, lucruri la care voi le spuneti timp si spatiu. Timpul si spatiul, mai zis odata, sunt doar niste repere.
Gandeste-te la un acvariu plin cu apa. Daca il lasi acolo tu consideri ca sta. Pai poti zice ca sta in acelasi loc acvariul, dar in acea apa se intampla modificari. Ca sa vezi mai usor ai putea sa torni un sirop de consistenta ridicata si vei observa dizolbarea lui in apa. Acele procese se intampla pur si simplu. Daca vrei poti lua cantitati exacte si sa analizezi in timp, cat dureaza ca acel sirop sa se dizolve in apa. Sa zicem ca dureaza 5min. Daca incalzesti apa din acvariu si dupa aia torni siropul, dizolvarea este mai rapida. Vrei sa zici ca ai modificat timpul dizolvarii? A durat mai putin de 5min si poti zice ca siropul se dizolva in apa in 2min. Asta este deoarece trebuie sa te legi de frecventa si nu te timp ( de la a la b dureaza atata ). Orice vibreaza, are o frecventa. Cu cat frecventa este mai mare, cu atat procesele se petrec mai repede. Caldura este o radiatie care proboaca acelasi material sa vibreze mai repede si astfel structura lui este mai libera si poate interactiona mai usor cu cele din jur. Daca vibratia este prea mare, structura incepe sa se desprinda, topeasca. TIMPUL NU EXISTA, frecventa de desfasurare a lucrurilor exista. Acuma sa ne legam de deplasarea in spatiu. Apa din acvariu si acvariul in sine stau pe masa. Nu se deplaseaza in spatiu. Sau daca comparam cu placile tectonice se deplaseaza putin in spatiu, sau daca luam planeta care se invarte in jurul axei sau in jurul soarelui, sau sistemul solar care se invarte in galaxie, sau galaxia care se invarte in Univers si asa mai departe atuni se deplseaza in spatiu. In care spatiu? Ce repere are spatiul acela? Eu consider ca toate se misca in sine. Ca sa nu vorbim la scare Universului putem cobora doar la apa din acvariu. Ea cica sta in acelasi spatiu, dar defapt apa in acvariu se misca incet si astfel num se misca defapt in acelasi spatiu exact? Pai moleculele din apa se misca in spatiu. La fel poti observa miscarea cu ajutorul siropuli. Moleculele de deplaseaza si incearca sa ajunga la un echilibru. Dar in acelasi loc, inconjurate de materie. Acuma depinde care poate interactiona cu care, apa si siropul sunt oprite de catre peretii de sticla de exemplu. La fel si SPATIUL NU EXISTA, este doar o zona vaga la care te referi, defapt exista multe lucruri, un total care se desfasoara pe loc.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-04-01, 23:20

Asa cum pamantul e facut din coordonate ca NOI am facut acelel cordonate asa poti sa faci si cu universul pentru ca e finit si ceea ce contine ii infinit. Dar poti sa pui intr-un finit infinit de materie. Si poate fi demonstrat. Si revenind la coordonatele pamantului, daca te uit pe o harta vezi longitudinea si latitudinea in GRADE, dar daca vrei sa vezi mai de aproape ceva, atuncea se trece de la grade la alte puncte de masurat. Si universul poate fi la fel. Pana acuma nu a dat gres folosind acest sistem pe pamant. Adevarul e ca SPATIUL si TIMPUL sunt creatii omenesti dar care sunt in armonie si se potrivesc in univers. Atomul in sine ii format din 99,9% spatiu deci tot in jurul nostru e format din ceva ce ii gol desi pare ca e plin. Matematica rezolva si demonstreaza orice si va mai demonstra. Desi multe sunt teorii ele vor deveni realitate.

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-04-24, 20:00

Pe pamant omul a hotarat niste coordoneate si de deplaseaza pe el fas cu pas stiind unde este acel punct unde vrea sa ajunga. Vreau sa te anunt ca Universul nu este suprafata ci este 3D ca sa zic asa ( Coortonate x, y, z ). Pentru aceste coordonate trebuie un reper 0 foarte precis in mijlocul Universului. Oamenii nu au dat gres cu simplele coordonate pe suprafata plana a pamantului deoarece este destul de stabila si deplasarea lor este pas cu pas. Folosind coordonate pentru Univers este total aiurea. Nu se stie punctul 0, Universul este in continua modificare ( ce este acuma in coordonalele acelea, mai incolo nu va mai fi acelasi lucru acolo ) Timpul si spatiul nu sunt absolut deloc in armonie cu Universul. Timpul este incredibil de imprecis, si mai ales ca reperul zi-noapte de pe Tera este folosit pentru tot Universul. Am mai zis si mai repet, timpul adevarat este frecventa. Frecventa depinde de multi factori si este diferita in fiecare zona. In legatura cu spatiul, nici el nu este in armonia deloc. Pentru ca daca incercam sa masuram un obiect cu un liniar, si spatiul este extins sau comprimat, la fel si liniarul va suferi modificari si se poate sa masoare acelasi lucru chiar daca spatiul este extins sau comprimat.
Matematica demonstreaza, corect, dar daca vrei sa accepti demonstratii cu precizie de 1 miliard de ani diferenta + sau -, nu ai decat sa crezi demonstratiile acelea slabe. Matematica umana este incredibil de imprecisa.
In legatura cu multe sunt teorii, dar vor deveni realitate este foarte corect. Sunt teorii pentru ca matematica nu le poate demonstra inca, dar mai incolo probabil se gaseste o metoda de a le demonstra. Realitatea este cum este si fara demonstratii.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum