Lumina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Lumina

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-02-04, 15:47

- Lumina are niste proprietati precum urmatoarele:
1) Se spune ca daca punem doua raze de lumina una contra la alta, nu se intampla absolut nimic, ele se vor patrunde pur si simplu. Eu spun ca se vor afecta una pe alta si isi vor schimba viteza si directia de deplasare.
2) Se spune ca daca punem doua raze de lumina sa se intersecteze perpendicular, ele vor patrunde una prin alta si vor continua drept. Eu spun ca se vor afecta una pe alta si isi vor schimba directia de deplasare.
3) Se spune ca daca punem doua raze de lumina sa se deplaseze in vid si fara gravitatie din exterior care sa le afecteze, ele vor merge la infinit paralel. Eu spun ca se vor apropia si pana la urma de vor uni.
4) Se spune ca razele de lumina se vad numai din fata. Daca ne uitam din alta directie sunt pur si simplu invizibile, tot ce vedem noi sunt razele de lumina care vin perpendicular catre ochi. Eu consider ca este posibil sa vezi dupa colt, absorbind lumina care se propaga in toate directiile.

(Corectat gramatical de Miranda08)

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2015-01-21, 15:38, editata de 2 ori
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Re: Lumina

Mesaj  Guest la data de 2011-02-10, 23:20

1 2 si 3 nu stiu unde ai auzit ca "se spune ca daca" ca eu stiam altfel in fizica.......sau parca?? Maine am fizica si am sa o intreb pe profa:))Razz

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  OverLogic la data de 2011-02-13, 14:13

1) Initial aceeasi parere, dar dupa o scurta meditare am ajuns la concluzia ca viteza se va schimba doar daca oricare 2 fotoni care merg in sensuri opuse, apropiinu-se isi vor imprima o viteza mai mare ( fotonii au masa ) decat decat franarea care o sa fie dupa ce au trecut unul de altul.
Un mic desen:

Acceleratia Franarea
o-> <-o <-o o->
*Legenda
o Foton
-> , <- Sensul de deplasare

In concluzie daca acceleratia este mai mare decat franarea atunci viteza de deplasare creste, daca franarea este mai mare atunci viteza de deplasare scade, iar daca acceleratia este egala cu franarea atunci viteza va ramane neschimbata.
Diretia de deplasare, parerea mea, se va schimba sau lumina se va dispersa pe masura ce merg una contra celeilalte

2) Se vor afecta si isi vor schimba si directia.

3) Cele doua lumini se vor apropia, se vor uni, vor schimba locurile (cea din stanga cu cea din dreapta) dar la distante ceva mai mici decat inainte, vor oscila ( se va repeta procesul ) si pana la urma se vor uni.

4) Nu ma enerva Smile) Lumina se propaga in linie dreapta si vedem doar lumina care este in directie spre ochi. Ce este dupa colt reflecta lumina in toate directiile dar cele care sunt pe directie spre ochi dunt blocate de vestitul colt. Daca faci cumva ca acele raze sa treaca prin colt sau elimini coltul atunci poti vedea ce este dupa. Sau alta solutie, gasesti o metoda sa intorci razele, ocolind coltul ( asta poti face cu gravitatie extrema si cu alte metode nestiute de oameni, dar exista si una foarte simpla numita reflectie, deci poti lua oglinda ) dar in acest caz difera unghiul din care vezi. Poti face si ceva mai complex desigur sa observi exact din acelasi unghi, nu ma mai bag in detalii.
OverLogic

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Goddess la data de 2011-02-15, 21:27

Si totusi nu inteleg de ce te enervezi, atata timp cat 90% din ce a zis 'EnSabahNur2' ai repetat, dar ai spus sub alta forma. Si nu cred ca era necesar sa dai exemple cu posibilitatile normale de a vedea dupa un simplu obstacol.
 Da, lumina se propaga in linie dreapta, in toate directile, dar directia ei poate fi modificata, astfel lumia poate fi curbata si poate ocoli obstacole. Prin absorptie de lumina poti vedea mai mult decat in campul vizulal normal, iar prin curbarea lumini poti creea iluzii sau chiar invizibilitate.
Goddess

Sus In jos

Mesaj  OverLogic la data de 2011-02-16, 17:20

Ma bucur ca ii sari in ajutor Smile dar vreau sa spun ca: 1) nu mam enervat, era o mica gluma, el stie mai bine despre ce ii vorba
2) nu am repetat, doar am explicat ce se intampla
Am detaliat putin pentru ca el spunea ca ar fi posibil sa vezi ce ii dupa obstacol prin el ca si cum nu ar fi acolo ( fara iluzii, obstacole transparente sau chestii de genul ) sau sa absorbi lumina care o reflecta pe langa tine, neoprita de colt exact cum vezi un cablu electric pe strada spre exemplu. Nu vine spre tine, trece pe langa, dar il vezi.
OverLogic

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2011-02-18, 21:03

Ii cam greu sa curbezi lumina. Nu vezi decat pct A si pct B nu vezi si lina dintre ele de ex laserul nu vezi de unde iese si unde ajunge, ma refer la alea de buzunar nu aalea super speciale, dar de ce nu le vedem decat se lovesc un pct un obiect?

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Goddess la data de 2011-05-08, 08:15

Nu este greu sa curbezi lumia, doar ca iti trebuie forte mari.
'A' fiind sursa de lumina si 'B' suprafata de pe care se reflecta? La un laser vezi sursa de unde provine lumina, dar nu este indicat sa te uiti. Poti vedea si linia pe care se deplaseaza lumina in functie de mediul strabatut. Poti vedea si punctul unde ajunge, acest lucru depinzand de distanta dintre sursa de lumina si acel punct, de gradul de reflexie a acelui punct si de distanta dintre acel punct si observator de exemplu.
Lasere super speciale, acelea fiind care?
Data viitoare cand te apuci sa scri, da mai multe detali despre ce vorbesti.
Si invata sa vorbesti romaneste!
Goddess

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2011-05-11, 23:53

Pai poti sa vezi si linia daca e unpic de ceata da sau daca sunt aburi si ACUMA e greu. Prin cuvinte si teorie poti sa zici ca e usor da practic ii mai greu. Soarele curbeaza lumina stelelor din spate cu cateva zecimi de milimetru si parca era din cauza gravitatiei si soarele are gravitatie destul de mare. Asa ca e f greu ca curbezi lumina la ce distante vrei tu:P

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  OverLogic la data de 2011-07-19, 23:08

Lumina care trece 'din punctul A in punctul B' nu o poti vedea in vid, dar daca trece prin oricare alt mediu atunci ii vizibila intr-o masura mai mica sau mai mare, depinde de mediu.
Si daca inca mai credeti ca ii foarte greu sa curbezi lumina, puteti sa-mi trimiteti un PM si o sa vedeti de ce nu ii asa greu sa curbezi lumina. Tot ce o sa fac sa intelegeti o sa fie doar sa va scriu un cuvant.
OverLogic

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2012-05-06, 00:03

Pentru 1, 2 si 4 eu ma ofer voluntar sa facem experiment sa vedem cine are dreptate. Avem nevoie de 2 lasere de buzunar, un liniar si cateva puncte de referinta.

Dar intai vreau sa precizez ca nu cred ca are dreptate Raul, dar tin foarte mult sa facem experimentul.
Si inca o chestie importanta: razele soarelui, de exemplu, le vezi doar cand e praf, ceata etc, indiferent de pozitia pe care o ai. In rest, ochiul uman nu are capacitate sa vada razele.

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2012-05-06, 01:04

- Pentru 1) si 2) avem nevoie de 2 lasere foarte puternice si reglabile. Iar pentru 4) am avea nevoie de gravitatie foarte mare. Toate sunt cam greu de realizat.

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2015-01-21, 15:39, editata de 2 ori
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2012-05-06, 01:07

Nu, aceeasi lumina este si la laserul de buzunar, o lanterna etc. am ales laser fiindca e usor visibil. Fii de acord sa facem asta, nu ai nimic de pierdut. Inafara de timp...

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2012-05-06, 01:10

-Aceeasi lumina, dar difera concentratia. Cu un bec si o lupa nu poti face acelasi lucru ca si cu un soare si o lupa.

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2014-04-29, 16:50, editata de 1 ori
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2012-05-06, 01:17

De acord? Da sau nu?

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2012-05-06, 01:21