Desfasurarea realitatii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Desfasurarea realitatii

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-01-13, 00:11

- Realitatea se intampla mai repede decat esti constient de ea.
- Ma refer ca toate se petrec deodata dar la viteze diferite, la frecvente diferite. Si eu spun ca de multe ori diferenta dintre frecventa de procesare a datelor in minte este in urma fata de viteza de desfasurare a activitatilor din Univers. Dar bine inteles ca asta nu se observa deoarece exact ce gandesti tu de obicei la viteza normala, pentru tine este prezentul.
- Daca ai putea gandi la o frecventa mai mare ai sesiza ca toate din jurul tau se petrec intarziat. De ce? Pentru ca tu ai ajuns aproape de momentul real al prezentului si restul au mica intarziere.
- Prin acest lucru de marire a vitezei de procesare a datelor in minte, vei avea impresia ca intotdeauna vei stii exact ce se va petrece in momentul urmator. Esti putin mai in viitor decat restul.
- De multe ori exista si fluxuri de schimbare in Univers care iti provoaca asa zisa Premonitie, pur si simplu sesizezi ce se va intampla. Dar precum ziceam la categoria Timp, ca exista doar prezentul, iar viitorul nu este creat inca, la fel si aici. Tu defapt nu vezi viitorul, vezi ce se intampla la viteza reala si in comparatie cu viteza normala ( a majoritatii ) pare ca vezi ce va urma, dar defapt vezi ce este deja. Premonitia este un flux de frecventa ridicata, dar scurta.
- Mai exista cazul cand sunt fluxuri lente de durata mai lunga putin dar de frecventa joasa, asa zisele Deja-vu. Atunci pentru o perioada mai indelungata ai impresia ca ai mai fost prin acea situatie. Asta se poate intampla deoarece tu treci de 2 ori prin prezent. O data reusesti sa vezi la viteza reala si dupa aia la viteza normala, traind in amandoua deodata. Si asa ai impresia ca treci prin aceeasi situatie a doua oara.
- In concluzie daca poti sa vezi prezentul la viteza reala este foarte util, pentru ca intotdeauna poti sti ce se va intampla in asa zisul viitor apropiat.

(Corectat gramatical de Miranda08)

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2015-01-21, 15:38, editata de 5 ori
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Re: Desfasurarea realitatii

Mesaj  OverLogic la data de 2011-07-19, 23:56

Nu cred ca ar fi foarte util pentru ca de la desfasurarea realitatii pana ce sunt trimise semnalele de orice fel (vizuale, auditive, senzoriale, etc) creierului si pana ce creierul analizeaza si ii constient de desfasurarea realitatii nu ii diferenta de timp foarte mare. Deci asa zisul viitor apropriat de care spuneai ii putin cam aproape, mai exact sub o secunda.
Daca percepi realitatea mai repede decat altii, cum semnalele catre creier sunt transmise ca impulsuri electrice care au aceeasi viteza de deplasare, singurul avantaj al celui care percepe realitatea mai repede este un creier capabil sa proceseze informatiile mai rapid. De exemplu daca ceilalti sunt constienti de desfasurarea realitatii dupa 15 sutimi de secunda si eu in 10 sutimi, asta inseamna ca am nevoie de 2/3 din timpul necesar altora pentru a gandi aceeasi chestie care in secunde, minute etc. inseamna chiar f mult.
Adica sa gandesti in 6 minute ce gandeste altul in 9!
OverLogic

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-10-10, 10:47

- Cu cat trec mai mult prin viata asta, cu atat mi se pare ca informatia din deja-vu-uri o stiu de mai demult. Ca si cand timpul ar fi o linie, la un punct stiam informatile, dupa care ma nasc, uit si trecand prin viata, dau de deja-vu-uri si mi se pare ca stiam informatii despre acea situatie de undeva ( din punctul de unde stiam informatile ). Trecand mai departe prin viata si dand din nou de deja-vu-uri, mi se pare ca stiam informatii despre acea situatie cu mult timp de dinainte ( tot acelasi punct de unde stiam informatile ).
- In concluzie, prin orice trec prin viata, se pare ca stiam cu mult timp de dinainte ce se va intampla in momentele care urmeaza.

(Corectat gramatical de Miranda08)
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum