Cine/ce este Dumnezeu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2010-12-11, 09:41

.

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2011-05-09, 18:57, editata de 2 ori
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj  Goddess la data de 2010-12-11, 09:57

Adevaratul Dumnezeu este mai mult decat stiti. Este tot ceea ce exista si nu este ceva individual.
Dumnezeu nu are nici un scop, doar este, si tot ce se intampla se intampla cu alte motive.
Dumnezeu nu face ceva anume, dar se poate sune ca multe lucruri se intampla din cauza lui.

Alte lucruri daca vreti sa stiti, intrebati mai detaliat, am sa va raspund exact la intrebari.
Goddess

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2010-12-11, 10:05

Cum adica Dumnezeu nu are nici un scop? Si la ce motive te refereai ca se intampla alte lucruri?
Nu face ceva anume, adica nu vrea sa faca, doar sta? Ai spus ca multe lucruri se intampla din cauza lui, adica el hotaraste ca se se intample si ele se intampla, dar le fac altii?
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  Goddess la data de 2010-12-11, 10:21

Precum ziceam, Dumnezeu este tot ce exista daca poti sa intelegi. Orice exista este Dumnezeu in sine, inclusiv voi oamenii sunteti o parte din Dumnezeu. Scopul este ceva ce vrei tu sa faci, nu exista asa ceva ca scop. Totul se intampla pentru ca se vrea. Dumnezeu nu este cineva ca sa vrea. Este doar ceva si in functie de ce este toate se petrec conform lui. In Dumnezeu exista anumite energii care influenteaza ce se intampla.
Ca sa intelegeti voi, va spun astfel: Domnezeu este Universul si tot ce se intampla in Univers, functioneaza dupa anumite reguli. Acele energii despre care vorbeam le puteti compara cu sufletul. Starea de baza care influenteaza ce se vrea defapt.
Goddess

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2010-12-11, 10:33

In concluzie Dumnezeu nu este ceva anume la care sa te referi sa spui ca el a facut aia sau ca din cauza lui s-a intamplat asa?
Si acele energii influenteaza tot ce se intampla conform regulilor Universului. Dar ai spus ca sunt ca sufletul, la ce te refereai? Are personalitate? Comunica intre ele? Ce fac mai exact?
Ai spus ca influenteaza ce se vrea. Se vrea de catre cine?
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  Goddess la data de 2010-12-11, 11:01

Ca din cauza lui, poti spune ca s-a intamplat asa. Deoarece sunt regulile de functionare dupa care se intampla tot.
Da, acele energi influenteaza tot ce se intampla conform regulilor Universului.
Aceste energii sunt ca forma de existenta ca sufleteul, nu au personalitate, nu comunica intre ele, dar se influenteaza una pe alta. Ele permit, amplifica, reduc sau blocheaza tot ceea ce este. Unde nu se intampla nimic, nu exista aceste energii ( nu inseamna ca unde nu este nimic, nu sunt energi prezente ).
Aceste energii au o forma de exprimare prin material, si una mai complexa prin asa numitele fiinte. Energiile influenteaza ce si cum sa se intample, pana si fiintele unde, ce si cum sa fie.
Voi oamenii sunteti formati din energie, partea pe care o considerati suflet. Acea energie a hotarat sa se exprime material prin corpul tau, si datorita a mai multor energii esti ceea ce esti, gandesti cum gandesti, te comporti cum te comporti si alegi ce alegi. Dea lungul unei vieti te personalizezi, devi mai mult decat o energie, devi un sistem propriu, functional la fel ca Universul. Dar totul din tine functioneaza influentat din exterior.
Tu ca energie devi intradevar ceva special, te dezvolti si te personalizezi dea lungul existentei. In functie de puterea energiei propri poti fi mai personal sau mai mult influentat de energii din exterior. Cand ziceam ca energiile influenteaza ce se vrea, ma refeream si la vointa ta. Tu esti energie si vrei ceva, dar acel ceva poate fi mai puternic din partea unei alte energii, asa ca nu mai este exact vointa ta chiar daca provine din tine. Tot ce faci se inregistreaza la definitia ta. Nimic nu poate merge inapoi, totul se transforma.
Goddess

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2010-12-11, 11:06

Multumesc pentru raspunsuri, ma ajuta mult!
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  Goddess la data de 2010-12-11, 11:09

Da, stiu.
Goddess

Sus In jos

Mesaj  OverLogic la data de 2010-12-21, 23:32

Din cate am observat pana acum spui ca Dumnezeu este tot ce ne inconjoara si in functzie de El se intampla tot.Pentru mine 'Dumnezeu este tot' pare Universul in sine (cu toate cele stiute si nestiute,intelese si neintelese) si 'in functie de El se intampla tot' par a fi chiar Legile Universului pe baza carora intreg Universul isi are 'cursul' daca pot sa zic asa. Mi se pare ca este o personificare a Universului din ce ai spus pana acum. Daca crezi ca am omis ceva sau ca nu am inteles, detaliaza putin te rog.
OverLogic

Sus In jos

Mesaj  Goddess la data de 2010-12-22, 08:32

Da, ai inteles foarte bine. Si intradevar este o personificare, deoarece am incercat sa explic adevaratul Dumnezeu la care se refera oamenii. In realitate nu exista asa ceva ca Dumnezeu, acela in care cred oamenii.
Goddess

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2011-02-06, 17:53

asa....deci ! am vazut ca voi spuneti ca Dumnezeu este Universul si nu o fiinta sau un spirit... Dar, ca sa ma prind si eu daca D-zeu nu exista... Lucrurile pe care Preotii bisericii le considera ca fiind semne ale existentei Lui ce sunt ? adica ,cred ca ati auzit ca de inviere la mormantul lu Iisus Hristos la ora 12 noapte trazneste un fulger din cer si se aprind lumanarile multimii de acolo cu un foc purpuriu ce nu arde pe oameni ? am vazut multe cazuri la televizor cu oameni posedati ... nu am crezut... pana cand am vazut cu ochii mei ... Intr-o duminica am fost la biserica la suljba si se auzea un murmur din ce in ce mai mare.. ba frate ce-o fi ? ma uit acolo si vad o femeie pe un scaun care maraia si cum incepea mai mult slujba cum urla mai tare, necheza ca un cal canta ca un cocos urla ca un lup se tavalea pe jos o tineau 5-6 barbati ... Dovada ca exista necuratul ! Alt incident... mi-a povestit un prieten care e la seminar.. cum a vazut cu ochii lui in timpul unei slujbe tot un om posedat care tot asa urla de mare zor prin biserica si l-au invelit intr-un covor din ala lung din biserica l-au rulat... ei, chiar si asa s-au asezat inca 4 oameni pe acel om... si s-a ridicat corpul acela la 2 metri in are cu tot cu oameni, infasurat, fara miscare, s-a ridicat in aer ! explicati-mi va rog .. astept raspuns

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-02-06, 18:33

Depinde la ce semne te referi. Trebuie sa zici exact ce, pentru ca sunt o gramada de semne care pot avea legatura sau chiar deloc. Dar in orice caz, nu sunt de la Dumnezeul de care spune religia, ci doar ei considera asta ( si toti cei care ii urmeaza )
Da am auzit de fenomenul acela si este dovedit a fi real. Fenomenul este real, nu ce se spune de catre religie despre el.
Da, este adevarata si posedarea. Dar esti posedat de o energie de alta forma, de un suflet ca si a fiecarui om, dar este o alta entitate. Religia considera ca sunt demoni, dar sunt pur si simplu niste energi negative. Si da, religia poate afecta aceste spirite, dar oamenii de rand mai mult inconstient o fac. Asta se intampla deoarece prin slujba de deposedare se creeaza un alt fel de energie care afecteaza acel spirit. Nu este nevoie de nici o slujba, este nevoie doar de creearea energiei potrivite pentru a elimina acel suflet demonic, acea energie negativa.
Pur si simplu omul prin vointa poate afecta mediul fara sa faca nimic altceva. El degaja o energie care influenteaza mediul si poate afecta alte energi. Prin multe procese din religie se creeaza acea energie. Cand se fac slujbe, cand te rogi, cand pur si simplu iti doresti ceva bun.
Prin posedare intra intr-un corp material un alt suflet, dar nu il scoate pe cel dinainte ( exista si sansa sa il scoata ) Astfel acel suflet demonic ia controlul si este mult mai puternic decat cel dinainte. In legatura cu forta imensa si cu zburatul este foarte real si chiar omul le poate face, dar nu este antrenat spiritual pentru asta. Sufletul demonic este mult mai puternic si poate face ce vrea cu corpul acela, dar pana la urma foloseste un corp, un corp care este capabil de asa ceva, dar conteaza cine il controleaza.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2011-05-12, 19:27

Apare personificarea lui Dumnezeu pentru ca mai demult omul nu a fost in stare sa inteleaga ce este Dumnezeu. Nu ca ar intelege acuma ceva.

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum