Dumnezeu l-a facut pe om sau omul l-a facut pe Dumnezeu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dumnezeu l-a facut pe om sau omul l-a facut pe Dumnezeu?

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2010-12-11, 09:09

Religia spune anumite lucruri despre Dumnezeu, lucruri adevarate si lucruri false. De aceea exista foarte multe contradictii in religie.
 De data asta am sa vorbesc de asemanari ca de exemplu:
Dumnezeu, Ingeri, Sfinti, oamenii care cred mult in Dumnezeu, oamenii normali, oamenii care nu cred in Dumnezeu, oamenii care sunt impotriva lui Dumnezeu si sa nu uitam de Diavol.
( Dumnezeu cel mai de sus, care are nevoie de ingeri ca sa lupte impotriva raului, si a ales niste sfinti care au fost oameni de incredere. Sunt oamenii care cred mult in ceea ce spune religia lor, sunt oameni care cred in Dumnezeu fiecare in felul lor si sunt oameni care nu cred in El. Mai sunt si cei care is impotriva lui si mai ales cel mai mare dusman find Diavolul. )

Imparat, armata imparatului, oamenii imparatului, oamenii care isi adora imparatul, oamenii normali, oamenii care nu il plac pe imparat, oamenii care sunt impotriva imparatului si sa nu uitam de cel mai mare dusman al imparatului
( Imparatul care are nevoie de armata ca sa il protejeze si sa lupte pentru el. Oamenii de la castel ai imparatului, satenii care il adora pe imparat, satenii normali, satenii care nu il plac pe imparat si o persoana care vrea locul imparatului. )

Presedintele, armata, partidul, oamenii care il plac pe presedinte, oamenii normali, oamenii care nu il plac pe presedinte, oamenii care sunt impotriva presedintelui si bine inteles trebuie sa fie o persoana care sa ii vrea locul.
( Presedintele, armata care il protejeaza, partidul care il sustine si il ajuta pe presedinte, oamenii care il plac si voteaza, oamenii care nu voteaza, oamenii care nu il plac si nu pot vota impotriva lui si bine inteles este si un om care ii vrea locul. )

Doar aceste 3 asemanari am vrut sa le dau in acest topic.

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2014-06-20, 06:01, editata de 2 ori
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Re: Dumnezeu l-a facut pe om sau omul l-a facut pe Dumnezeu?

Mesaj  OverLogic la data de 2010-12-22, 01:15

Daca Dumnezeu ar fi existat cu adevarat, de ce cineva atotputernic care poate face orice fara cel mai mic efort sa aiba nevoie de ingeri? Pentru ca El nu ar fi putut controla tot ce se intampla si avea nevoie de ajutoare? Exemplele sunt chiar foarte bune, omul poate face foarte multe dar are si o limita. Dumnezeu are Ingeri pentru ca omul a vrut sau probabil fara sa vrea, a uitat de partea cu 'este atotputernic' si atunci trebuia si armata lui personala. In vremea cand sau pus bazele religiei se credea ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, daca Dumnezeu i-ar fi spus omului ca a creat tot ce ne inconjoara inclusiv Soarele, Luna, etc. atunci omul ar fi stiut de atunci ca de fapt Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Mai pe scurt daca Dumnezeu ar exista cu adevarat atunci religia nu ar fi explicata cu limita de cunostinte din acea perioada si ar fi explicata dupa cum ar fi spus El, adica asa cum ii cu adevarat.
OverLogic

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2010-12-22, 08:49

Pai da, Dumneseu ii destul de puternic si nu are nevoie de ingeri.
Da si bine zici, ca daca chiar ar fi Dumnezeu, omul ar fi stiut de la inceput de pozitia Pamantului, de Galaxi, de Univers si asa mai departe.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  OverLogic la data de 2011-01-16, 23:13

Apropo, se spune ca atunci cand Iisus a venit pe Pamant stia ca o sa fie rastignit. Tot asa stia si Dumnezeu cand a creat Ingerii ca unul dintre ei o sa sa ridice impotriva Lui si o sa devina la fel de puternic ( ramane la aprecierea fiecaruia daca aproape, la fel, sau mai puternic ) ca El.
Ce sa spun..? Dumnezeu zice sa nu faci rau, dar ce parere aveti ca El a creat raul? Intrebarea ar fi de ce? Sa vada cine ii bun si cine nu, sau sa poata sa ii judece pe oameni dupa faptele lor? Ciudat, nu? Parerea mea ii ca face lucruri inutile deoarece oricare ar fi motivul pentru care a creat raul, stia ce o se intample in continuare.
OverLogic

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-01-17, 05:17

Da, asa se zice ca Dumnezeu stie tot si autunci ii corect ca Dumnezeu cand a creat ingerii stia ca unul din ei va deveni rau. Parerea mea este ca daca cineva stie tot, nu are de ce sa mai faca practic, doar pentru placere. Si in concluzie, absolut tot ce se intampla este la cunostina si voia lui Dumnezeu. Se zice de catre oameni ca Diavolul este mai slab decat Dumnezeu si ca oricand Dumnezeu il poate elimina. Dar nu o face pentru ca Dumnezeu perimite libertatea tuturor si alegerile lor vor fi judecate.
Dumnezeu nu zice sa nu faci rau. Zice ca daca vei face rau vei fi judecat corespunzator. Il legatura cu parerea oamenilor fata de Dumnezeu, este nepermis sa il judeci pe Dumnezeu deoarece este mult mai superior decat oamenii si stie ce face si alegerile lui intotdeauna sunt corecte, ori ce ar fi. Dumnezeu nu are ce sa vada atata timp cat stie tot.
Da, daca analizezi tot ce spune religia, pana la urma dupa ce multe se bat cap in cap o sa observi ca ii destul de aiurea. Ce pot sa zic, erori umane in creearea religiei.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Re: God made the human or the human made the God?

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-02-07, 09:19

Nu stiu unde scrie ca Dumnezeu are nevoie de ingeri ca sa fie protejat de diavol, sau ca diavolul doreste sa ii ia locul? Omul are un prost obicei de a nu intelege niste informatii si de a le fabula. Ingeri sunt pentru noi si diavolul. Toti avem cate un inger si cate un diavol. Momentan nu ne sunt relevate informatii. Chestia cu pamantul se invarte in jurul soarelui, se stia dar biserica a pastrat acest secret. Galilei a fost pedepsit pentru aceasta descoperire, asa ca se stia numa ca nu toti "trebuiau" sa stie.
Iisus nu dorea sa se salveze,dorea sa ne arate ca nu trebuie sa te ajuti pe tine ci pe altii care nu pot fi ajutati. Daca ne amintim ce scrie in biblie Iisus nu a mancat 40 de zile si diavolul incerca sa il ispitasca sa transfoeme piatra in paine (seamana unpic cu alchimia) dar el a refuzat. Momentan nu stiu care ar putea fi motivul dar este pe undeva acel raspuns. Momentan ar trebui sa vb numai cand stim raspunsul nu sa spunem ceva pe jumate. Daca aveti intrebari incercati sa raspundeti si singur, cautand fiecare posibila varianta de raspuns.

P.S: In ce lume traiesc!

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-02-07, 10:05

Nu scrie ca Dumnezeu are nevoie de ingeri si nu scrie ca Diavolul vrea sa ii ia locul, dar care sunt modivele existentei ingerilor sau aparitiei Diavolului? Ingeri sunt pentru noi si Diavol? Adica Dumnezeu nu poate avea grija de toti oamenii asa ca a facut ingeri care sa se ocupe cu treaba asta si sa lupte cu Diavolul? Toti avem cate un inger si un Diavol, asta inseamna ca toti putem gandi pozitiv sau negativ, foarte logic. Pacat ca unii s-ar putea sa aibe mai multi demoni cateodata.
Da, multe se stiau ca uni nu erau asa prosti ca toata populatia, dar religia s-a ocupat cu controlul informatiei si manipularea omeniri din cele mai vechi timpuri.
'Iisus nu dorea sa se salveze, dorea sa ne arate ca nu trebuie sa te ajuti pe tine ci pe altii care nu pot fi ajutati.' Este un lucru foarte frumos si sunt deacord cu el intr-o oarecare masura. Cei care suntem mai capabili, nu ar trebui sa profitam de cei mai inferiori, ci at trebui sa ii ajutam. Faza cu nemancatul in cele 40 de zile este din nou un test asupra propriei persoane, te poti abtine de la foarte multe si chiar sa traiesti, conteaza vointa si puterea ta. Daca Iisus a putut, nu inseamna ca tu nu poti, pentru ca el a venit pe Pamant ca si om, nu ca si Zeu.
Iisus a venit sa ne invete si sa ne arate ce este bine si ca se poate face, dar oamenii s-au comportat urat cu el. Si eu patesc de foarte multe ori acelasi lucru, incerc sa le explic la oameni multe lucruri ca sa ii ajut, dar ei se somporta urat si ma i-au in nume de rau.
Daca esti mai superior trebuie sa ajuti, daca esti mai inferior, trebuie sa accelti ajutor, nu sa iti fie ciuda pentru inferioritatea ta. Tu esti devina ca esti inferior, nu este cealanta persoana devina ca este mai superioara. Scopul omenirii ar fi sa evolueze si sa se simta bine. Nu toti evoluam la fel, de aia trebuie sa fim uniti.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Re: God made the human or the human made the God?

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-02-07, 10:15

Imi place de ce parere ai si ca ai o orientare spre bine:D

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-05-12, 19:31

Omul are tot timpu de ales. Si cam tot timpu are de ales intre doua lucruri. Ingerul si demonul pot sa fie vocile din mintile noastre care ne soptesc diferite lucruri si ne influenteaza deciziile. Nu inseamna neaparat ca ei exista ca si persoane, dar s-ar putea. Este ceva foarte greu de descifrat in religie. Dar nu stiu dc am impresia ca ii legat de extraterestrii. Cine stie poate ei sunt ingerii nostri:P

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-05-12, 20:01

Ca omul are tot timpul de ales, este foarte adevarat. Cam tot timpul omul are de ales dintre doua lucruri, este marea prostie in gandirea si pshihologia umana. Omul intotdeauna are de ales o varietate de forme, dar el le simplifica pentru ai fi mai usor. Intotdeauna 'da' sau 'nu', 'bine' sau 'rau', unde sunt macar micile variante intre da sau nu, altcumva, si intre bine si rau, neutru. Alegerea de a simplifica realitatea in gandirea umana, eu spun ca este un dezavantaj.
Si opriti-va sa mai dati vina pe demoni pentru proprile alegeri! Orice faci, faci pentru ca ai ales sa faci acel lucru, asa ca raspunde pentru proprile alegerile.
EnSabahNur2
Admin

Sus In jos

Mesaj  atotstiutor_eufacfaculta la data de 2011-05-12, 20:04

Da unde am dat eu vina pe demoni? Cand am scris am scris si despre ingeri.
Si sunt mergeu 2 OPTIUNI mari ca de acolo in colo se ramifica aia ii altceva.Razz

atotstiutor_eufacfaculta

Sus In jos

Mesaj  OverLogic la data de 2011-05-20, 00:32

atotstiutor_eufacfaculta a scris:Da unde am dat eu vina pe demoni?

A spus opriti-va. Mai citeste odata sa intelegi ce vroia de fapt sa spuna.
OverLogic

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum