Sa construiesc arbalete. NU.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sa construiesc arbalete. NU.

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2015-09-22, 07:43

- Cand eram mic din http://ensabahnur2.forumsmotions.com/t308-arc-cu-sageti am facut o arbaleta. Am luat un lemn mai lung si nu asa lat si am prins arcul intr-un capat. Am facut sageti din bete de papura. Le-am facut varfuri din tabla pe care le-am ascutit. Apoi le-am facut si aripioare din carton pentru stabilitate. Am tot folosit-o asa si trageam firul cu degetele. Nu era ok si nici comod. Apoi am facut un tragaci din sarma mai puternica. Functiona foarte bine, dar am observat ca agata firul. Apoi am slefuit capetele la sarma si functiona foarte bine. Tot trageam in sus cu sagetile si am vazut ca nu aveau stabilitate buna. Apoi am descoperit ca trebuie rotatie pentru a avea stabilitate si am indoit aripioarele din carton una intr-o parte si cealalta in cealalta parte. Acum cand trageam cu sagetile, se roteau si aveau stabilitate. Putea trage cu sageti pe un bloc de patru etaje. Da, am tras si dupa aceea am hotarat sa ma duc pe bloc dupa sageata. Si-a mai facut cineva de la bloc, dar a mea era cea mai buna si puternica.
- Apoi au aparut probleme cu parintii copiilor de la bloc, pentru ca am creat o arma mortala. Tragea destul de tare ajungand o sageata pe un bloc cu patru etaje. Sagetile aveau varf metalic si foarte ascutit. Aveau aripioare pentru stabilitate si tragea foarte precis. Nu stiu, nu am tras intr-un om si nici intr-un animal ca sa stiu daca era mortala.
- De la socurile de tragere, prinderea arcului de lemn se tot intindea si se deplasa arcul. Am facut niste contururi pe arc ca sa il pot prinde mai bine. Dar facand asta, s-a subtiat sarma arcului si intr-o zi s-a rupt. Si apoi am cautat alte sarme de arc, dar nu am mai gasit si asa am ramas fara arbaleta.
- Dupa ce si-a luat tata arbaleta, am vrut sa imi fac si eu una din nou. Pana la urma mi-am facut un contur de pat de arma pentru arbaleta si apoi l-am decupat la cineva dintr-un lemn de esenta tare. Dar nu am avut scule ca sa il prelucrez mai departe, asa ca am ramas doar cu un lemn partial decupat. M-am chinuit sa il sculptez si slefuiesc, dar neavand scule era foarte greu fiind lemnul de esenta tare. Si asa mai departe nu am putut sa fac aceasta piesa. Pana la urma am renuntat si i-am dat acest pat arma pentru arbaleta la un prieten mai mic, O. Rares vecinul, pentru ca semana cu o arma si ii placea foarte mult. Nici nu stia sa tina corect o arma, dar el era "foarte bun" jucator de Counter-Strike. Mda. Pana la urma din cauza parintilor mi-a dat patul de arma pentru arbaleta inapoi. Nu mai stiu unde este acum. Cred ca la gunoi. Pacat ....
- Vreau sa construiesc o arbaleta.
- Nu pot construi o arbaleta.

NU
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum