Sa construiesc barci de viteza teleghidate. NU.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sa construiesc barci de viteza teleghidate. NU.

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2015-09-22, 07:40

- Cand am fost mic pana la urma am luat o bucata din polistiren si fiind mai subtire, a trebuit sa lipesc doua una peste alta. Le-am lipit si acum aveam un bloc de polistiren mai gros. Am inceput sa il slefuiesc manual cu smirghel si sa il conturez pana arata ca o barca de viteza. Nu inalta, nu foarte lata, lunga si ascutita, foarte aerodinamica. Pentru ca era greu sa fac un mecanism de propulsie prin apa si nici nu aveam elicie pentru apa, am hotarat sa fac cu propulsie prin aer. Aveam o elicie de la un elicopter macheta. Am luat elicea aceea, i-am micsorat putin paletele si am lipit pe cele trei palete niste suprafete din plastic subtire curbate si mai late pentru o propulsie de aer mai puternica. Am luat cel mai rapid motoras pe care il aveam atunci si am montat elicea. Am testat si sufla aer foarte puternic. Apoi am vrut sa montez motorasul in spate la barca. Dar fiind cu propulsie pe aer, avea nevoie sa traga aer de undeva si barca acopere jumatate din elice. Apoi am sculptat pe mijlocul barci un spatiu destul de larg si am inceput sa il slefuiesc pentru a face un canal pe unde elicea poate sa traga mult aer. Fiind acest spariu in mijlocul barcii, a trebuit sa pun o platforma subtire de lemn peste care am lipit motorasul. Am testat din nou si sufla aer foarte puternic. Am pus-o pe apa, dar a aparut o problema. Nemaifiind acea parte din mijloc de polistiren, barca se scufunda putin mai mult si elicea ajungea putin in apa. Am inlocuit bateria grea cu un acumulator de telefon. Odata cu asta s-a imbunatatit si aerodinamica. Apoi am cautat un loc bun pentru acumulator ca sa echilibrez pozitia de plutire ca sa nu mai stea cu elicea asa jos sa atinga apa. Apoi am vopsitbarca frumos cu un marker negru si rosu. Arata super! ( Pacat ca nu am poze, chiar vroiam sa va arat. ) Dupa mai multe utilizari am observat ca nu mergea drept. Aceasta problema nu era pentru ca am construit-o asimetric, ci pentru ca elicea rotindu-se crea o forta de frecare laterala a aerului cu apa si impingea barca ca si o roata care nu atingea apa. Am hotarat sa ii construiesc un eleron din carton foarte subtire deasupra motorului pentru a pastra cat de cat directia dreapta de deplasare. Din pacate tot nu functiona. Apoi am hotarat sa fac un eleron deasupra si dedesubtul eliciei pentru a nu mai sufla aerul in lateral asa mult si a merge mai drept de data asta. Din pacate tot nu a functionat fiind curentii de aer impinsi spiralat in spatele barcii si efectul fiind tot prezent. Odata cu asta, greutatea pe spate s-a marit si din nou a trebuit sa aduc acumulatorul mai in fata pentru a echilibra barca. Apoi am montat o aripa de directionare a vantului prinsa de eleronul de sus si cel de jos. Asa puteam seta in ce directie sa sufle mai mult vantul pentru a compensa acea rotatie.
- Intr-o zi mama fara sa zica nimic mi-a aruncat toate creatile si piesele, inclusiv barca, din dulapul de pe balcon. Neutral

NU
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum