2. Amintiri de la inceputul scolii pana in clasa a II-a.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

2. Amintiri de la inceputul scolii pana in clasa a II-a.

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2014-06-05, 13:39

--La bunicii din partea mamei

-Mi-au spus ca voi incepe scoala si ca ma voi duce acolo  ca sa invat sa citesc si sa scriu si altele si ca va fi frumos si ca voi cunoaste alti copii si asa mai departe. Am zis ca nu imi place scoala si nu vreau sa ma duc la scoala. Ca de unde stiu ca nu imi place scoala daca nu am mai fost ca sa stiu practic. Pentru ca stiu ce se face acolo si nu vreau aia. Ca ba da o sa imi placa si am sa vad eu. Nu, nu vreau sa merg la scoala.
-Bineinteles ca am fost trimis la scoala, Onisifor Ghibu Cluj-Napoca si am fost obligat sa fac ce se cere si asa mai departe. Le-am facut practic. Nu mi-au placut. Acum nu mai vreau sa merg. Dar nu am avut de ales. A trebuit sa merg. Si citit si scris si invatat si teme si altele. Am invatat destul de greu alfabetul, cred ca am fost printre ultimii care a reusit sa il invete pe tot. Am invatat sa scriu, scriam cel mai frumos. Scrisul meu era cea mai buna copie a scrisului care trebuia sa il invatam. Am avut probleme si la invatat poezii, pur si simplu nu imi placea asta si imi era foarte greu sa o fac. Am avut probleme si sa invat matematica, nu ma atragea si nu vroiam sa o invat. Bunicul s-a ocupat de mine si ma punea sa invat tabla inmultirii. Au fost mari probleme si certuri si plansete. Imi este foarte greu sa fac ceva ce nu imi place. Am invatat-o cu greu, dar nu o stiam cum trebuie si tot o uitam. Am invatat si limba Engleza, si aici aveam probleme si nu prea stiam si imi era greu cu accentul britanic. Mi-au luat profesoara de Engleza si am invatat cat de cat, dar tot erau probleme.
-Pentru ca a vazut mama ca nu prea merge cu scoala la bunici, m-a luat la ea. Acolo aveam camera mea. Eram foarte fericit acolo. Aveam televizor color in camera, era  super. M-am mutat la alta scoala, Generala Nr. 4 Cluj-Napoca, care era mai aproape de casa. Aici mi-am facut noi prieteni si era mai frumos. Dar in timp am avut probleme din nou cu invatatul. Aceleasi probleme ca si inainte. Dar acum nu ma ajuta nimeni si nu ma descurcam la teme si nu stiam sa le fac si ma chinuiam si nu intelegeam, nu stiam. Si mama a mai incercat cateodata sa ma ajute, dar nici ea nu prea stia si se enerva. Mai incerca sa ma ajute vecinul, dar totul era o incurcatura si era greu si nu imi placea si nu stiam sa le fac.
-Mergeam la scoala, pierdeam vremea pe acolo, de abea asteptam pauzele si sa termin o data cu scoala pe ziua aceea. Pe drum spre casa ne plimbam si povesteam tot felul si ne simteam bine. Iarna cum trebuia sa coboram pe niste scari lungi, in dreapta lor era o scurgere de apa si cum era cu zapada si gheata, o foloseam ca topogan si ne distram acolo pana oboseam si dupa aceea mergeam acasa. Si vara aveam obiceiul sa ne oprim intr-un parculet si sa ne distram sa ne simtim bine si pe acolo. Pe drum ne mai opream la un magazin sa ne cumparam suc de la dozator. Stiu ca o data mi s-a facut foarte rau de la el.
-La scoala stiu ca intr-o pauza cand jucam mata l-am impins eu pe un coleg si s-a agatat in gard si ii s-a rupt geaca si m-a pus sa ii cos geaca si nu am vrut, dar a venit cu parintii si mi-a dat geaca sa o cos. Mai stiu ca o fata ma tot lovea cu liniarul si i-am zis sa inceteze si nu s-a oprit si mi-am bagat mana sa nu ma loveasca si cand a dat s-a rupt liniarul si a zis sa ii cumpar altul. Da fix. Mai stiu ca o data mi-au uitat geaca la scoala si nu mai stiam unde ii si mult timp a intrebat invatatoarea ca a cui este geaca aceea din cuier si eu nu am fost atent si nu am sesizat ca se vorbeste de geaca mea doar dupa cateva zile cand mi-a spus altcineva de geaca si dupa aceea am observat ca era a mea. Mai stiu ca intr-o pauza nu mai stiu din ce motive o fata ( Oros Olguta ) a inceput sa dea in baieti cu umbrela si m-a lovit si pe mine si am prins de umbrela si i-am zis sa inceteze sa mai dea si a tras umbrela si in varf era un cuisor si mi-a taiat degetul cu rana deschisa si era urat, mi se vedea carnea pe dinauntru si curgea sange. Am pus-o la loc si am tinut strans pentru a opri sangerarea. Dar m-au trimis la medic si a pus apa oxigenata si a fost rau si m-a pansat. Dar nu am tinut mult pansamentul pentru ca nu imi place. Si am ramas cu cicatrice pana in prezent.
-Mi-am adus masinuta teleghidata din Germania la scoala sa ma joc si cineva m-a parat si invatatoarea mi-a confiscat-o si m-a certat si i-a rupt antena. Cumva am reusit sa fac rost de ea si sa o duc acasa. Daca afla tata iesea urat.
-Imi placea de o fata ( Andreea mica ) dar ei nu ii placea de mine. Era cea mai frumoasa si era slabuta cu parul lung si blond si invata cel mai bine din clasa. Tot o pupam pe ascuns si mai alergam prin clasa, ori eu dupa ea, ori ea dupa mine.

-Mama lucra la Clujana si a ramas fara serviciu si a vrut sa ma dea lui tata. Eu nu am vrut si am plans si am refuzat. Dar m-a dat si m-a luat.

(Corectat gramatical de Miranda08)
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum