Nu stii ce este fericirea fara sa sti ce este tristetea. Cu cat stii mai multe despre tristete, cu atat poti simti mai usor fericirea.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Nu stii ce este fericirea fara sa sti ce este tristetea. Cu cat stii mai multe despre tristete, cu atat poti simti mai usor fericirea.

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2010-11-13, 22:12

- Fericirea si tristetea sunt doua chestii opuse, asa ca nu pot exista una fara alta. Ele sunt doar impresii ale omului de la un anumit punct de origine. Acel punct de origine nu este la fel pentru toti, de aceea nici fericirea si tristetea nu este la fel pentru toti.
- Dar vorbind de o singura persoana si de punctul ei de echilibru, nici acela nu ramane la fel pentru totdeauna. Cu cat dai mai mult de fericire, punctul de schimbare dintre fericire si tristete se modifica.
- Cu cat esti mai fericit cu atata poti simti nefericirea mai usor si invers, cu cat esti mai trist, cu atat poti simti fericirea mai usor.
- Sa luam ca exemplu o persoana "normala" care are originea in 0 si deasupra este fericit si sub este nefericit.
- O persoana obisnuita in lux care este foarte fericita in starea in care se afla, punctul ei de schimbare este mai ridicat, de la o scara de la 1 la 10, sa zicem 8. Si daca persoana aceasta scade sub 8 sa spunem 6, deja este nefericita, dar in comparatie cu o persoana normala o duce foarte bine. ( Ex: Cei cu multe pretentii, daca nu au absolut orice le trebuie deja sunt foarte nemultumiti. )
- O persoana obisnuita in conditii neplacute este nefericita, iar punctul ei de schimbare este scazut, de la o scara de la -1 la -10 sa zicem tot -8. Si daca persoana aceasta creste deasupra la -8 sa zicem -4, se simte mai bine, dar in comparatie cu o persoana normala tot este intr-o stare nefavorabila. ( Ex: Cei care de abea au ce manca, sunt fericiti daca au o paine pe zi si ce sa bea ca sa mai traiasca. )
- Am zis de la 8 la 6 pentru ca este foarte usor sa te superi si am zis de la -8 la -4 deoarece este mai greu sa iti revii. Dar acesta este un lucru bun pentru ca intotdeauna vrei mai mult.
- In concluzie fericirea si tristetea nu au repere exacte si sunt doar comparatii in functie de un normal. Cu cat te indepartezi de punctul de origine mai mult, cu atat poti simti partea opusa mai usor, deoarece normalul tau se schimba.

( Corectat gramatical de Miranda08)

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2015-01-23, 16:42, editata de 5 ori
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Re: Nu stii ce este fericirea fara sa sti ce este tristetea. Cu cat sti mai multe despre tristete, cu atat poti simti mai usor fericirea.

Mesaj  Guest la data de 2011-02-06, 02:37

Atata ai intorso cu numere si scari de am si uitat la ce etaj sunt. Poti sa fii fericit daca stii cum. Cand tanjesti dupa lucruri materiale pe care tu le crezi ca iti aduc feicirea dar defapt iti aduc comfort nu rezolvi nik. Tot timpu o sa doresti mai mult si daca o data nu ai se duce fericirea. Un om sanatos la cap care vede fericirea la cele mai mici lucruri adica se bucura pentru orice lucru mic si nesemnificativ (pentru majoritatea oamenilor) cum ar fi ca e cald, placut, te simti sanatos, ti-a inflorit o planta, si daca mai adaugi si optimism atuncea esti de neoprit. Din orice ghinion ai sa o vezi ca pe o opurtinitate si chiar si un lucru rau tu ai sa il vezi ca pe unul bun. Trebuie sa stii cum sa faci lucrul asta.

P.S: In ce lume traiesc!

Guest
Vizitator

Sus In jos

Re: Nu stii ce este fericirea fara sa sti ce este tristetea. Cu cat stii mai multe despre tristete, cu atat poti simti mai usor fericirea.

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-02-06, 16:49

- Fericirea este doar o stare pe care ti-o impui tu pentru satisfacerea unor nevoi sau dorinte. Poti fi fericit din bine si chiar din rau. Poti fi fericit ca iti este bine sau ca ii este bine altcuiva. Poti fi fericit ca nu iti este bine, dar iti este mai bine decat celor carora nu le este bine sau poti fi fericit altora le este rau si tie nu. Precum ziceam, conteaza ce gandesti si ce vrei.
- Un om sanatos la cap.... Nu exista asa ceva. Nu exista un standard universal pentru normal. Este adevarat ca un om poate fi fericit pentru simple lucruri, dar nu sunt de acord sa se multumeasca numai cu ce are si sa ramana asa.
- Optimismul.... Eu consider ca nu este un lucru bun. Da, pentru propria persoana este ajutator, iti schimbi in minte realitatea si o faci mai buna ca sa te simti mai bine putin. Realitatea ramane la fel, oricum ai crede tu ca este. Daca pe om il deranjeaza ceva, mai mult sau mai putin, va incerca sa rezolve problema si sa nu mai fie problema care il deranjeaza. In concluzie la inceput este bine, a aparut o problema, o rezolvam, problema este eliminata, si din nou este bine. Optimismul ce face? Sa consideram ca la inceput este bine, a aparut o problema, nu mai este bine, incercam sa credem ca nu este asa rau si in final ne simtim mai bine cu problema. Nu imi amintesc sa fi rezolvat cineva problema. Fi realist, nu optimist sau pesimist si uita-te la realitate asa cum este cu adevarat si daca ceva te deranjeaza, incearca sa schimbi, nu sa acoperi!
- Nu exista ghinion sau noroc. Este doar desfasurarea realitatii dupa anumite legi ale Universului. Da, poate fi influentata catre bine si rau precum considera omul, dar sunt doar pareri personale. O intamplare poate fi ghinion sau noroc pentru tine, depinde de situatie. O intamplare poate fi ghinion pentru tine si noroc pentru altcineva. Atunci ce este acea intamplare? O singura intamplare oamenii spun pana la urma ca este doua chestii opuse deodata. Orice se intampla este normal si nu este precum crezi tu sau altcineva ca ar fi ghinion sau noroc. Dar precum spunea si 'atotstiutor_eufacfaculta' ca poti considera ca ghinionul este o noua oportunitate sau ca un lucru rau il poti vedea ca pe un lucru rau, realitatea nu se schimba, doar parerea ta. In concluzie, ia realitatea ca atare si nu iti mai face pareri exagerate.

( Corectat gramatical de Miranda08)

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2015-01-21, 16:14, editata de 3 ori
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Re: Nu stii ce este fericirea fara sa sti ce este tristetea. Cu cat stii mai multe despre tristete, cu atat poti simti mai usor fericirea.

Mesaj  OverLogic la data de 2011-05-19, 14:59

atotstiutor_eufacfaculta a scris: Un om sanatos la cap care vede fericirea la cele mai mici lucruri adica se bucura pentru orice lucru mic si nesemnificativ (pentru majoritatea oamenilor) cum ar fi ca e cald, placut, te simti sanatos, ti-a inflorit o planta, si daca mai adaugi si optimism atuncea esti de neoprit. Din orice ghinion ai sa o vezi ca pe o opurtinitate si chiar si un lucru rau tu ai sa il vezi ca pe unul bun. Trebuie sa stii cum sa faci lucrul asta.

Nu cred ca un om sanatos la cap vede fericirea in cele mai mici lucruri si se bucura pentru orice lucru marunt. De exemplu daca am un caine crezi ca ma bucur ca se joaca cu o jucarie pentru prima oara, ca o implinit 183 de zile?
Crezi ca m-as bucura daca o sa imi roada canapeaua sau papucii, daca se imbolnaveste, daca l-am pierdut sau daca moare? Daca mai adaugi si optimism atunci esti de neoprit, dar nu daca esti sanatos la cap.
Daca vrei sa fi fericit, trebuie sa sti cum sa o faci!
OverLogic

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Guest la data de 2011-05-20, 23:15

Atunci spune-mi cum poti sa fii fericit daca iti moare caninele, exemplu pe care tu l-ai dat de asemenea:D?
Si cand am zis sa fii fericit gandindu-te sau uitandu-te la cele mai mici lucruri nu ma refeream la boala sau moarte. Si daca moare...moartea nu e un lucru rau, numai oamenii il fac sa fie asa:P

Guest
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  OverLogic la data de 2011-07-20, 00:23

Nu spuneam ca as fi fericit daca mi-ar muri cainele, te intrebam pe tine pentru ca spuneai ca poti fi fericit din orice.
Daca iti moare cainele, poti fi fericit gandindu-te la momentele placute pe care le-ai petrecut alaturi de el.
Moartea este considerata de om un lucru rau pentru ca nu stie ce este dupa moarte si ii frica de necunoscut pentru ca nu stie ce o sa se intample atunci cu el, iar in cazul altei persoane, este considerat un lucru rau si din cauza obisnuintei. Te obisnuiesti cu o anumita persoana, faci anumite chestii impreuna cu acea persoana, iar dupa ce moare duci lipsa de a vorbi, a face anumite activitati impreuna.
OverLogic

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum