Cele 10 porunci ( Ortodoxa )

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cele 10 porunci ( Ortodoxa )

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2014-02-17, 01:01

1. „Să nu ai alți dumnezei afară de mine. ”
2. „Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești.”
3. „Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.”
4. „Adu-ți aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfințești.”
5. „Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, pentru ca să ți se lungească zilele în țara, pe care ți-o dă Domnul, Dumnezeul tău.”
6. „Să nu ucizi.”
7. „Să nu fii desfrânat.”
8. „Să nu furi.”
9. „Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău.”
10. „Să nu poftești casa aproapelui tău; să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău.”

Tin sa anunt ca oficial sunt ortodox, dar am proprile credinte, deci nu ma consider ortodox.
Acum sa vedem cum sunt eu conform celor 10 porunci in religia ortodoxa:

1. „Să nu ai alți dumnezei afară de mine. ”
Da, am doar unul in minte, dar acum depinde care este acela. Conform acestei porunci sunt inregula, am doar un Dumnezeu, nu specifica care.

2. „Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești.”
Nu imi fac chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Nu ma inchin inaintea lor si nu le sliujesc. Conform acestei porunci sunt inregula.
Dar tin sa mentionez ca crestini fac statui sau cruci care sunt chipuri cioplite. Crestinii fac icoane cu Dumnezeu, cu Iisus, cu Maria si asa mai departe, cu sfinti care sunt infatisari, intradevar nu lucruri, din ceruri, sau jos de pe pamant. Sau in apele mai jos decat pamantul? Interesant. Crestinii se inchina inaintea lor si le slujesc. Conform acestei porunci, toti crestinii pacatuiesc la maxim!

3. „Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.”
Nu iau in desert Numele Domnului. Pentru mine stiu cine/ce este si chiar nu am nici un motiv si nici nu o fac. Este pur si simplu prostesc sa o faci. Si nu fac asta pentru ca "Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui". Bineinteles daca iei in desert numele domnului, precum ziceam, esti prost si in concluzie daca esti prost ai de suferit conform la Dumnezeu. Conform acestei porunci sunt inregula.

4. „Adu-ți aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfințești.”
Aceasta zi ar fi Duminica. Tin sa anunt ca calendarele pe care le folosesc majoritatea oamenilor, sunt false! Asa ca adevaratele evenimente din Univers nu sunt in acea perioada, conform calendarelor, pentru ca nu sunt calibrate bine. Si nu sunt calibrate bine, nu datorita incapacitati umane de a o face cu o precizie buna, ci este asa intentionat pentru a desincroniza oamenii cu adevaratele evenimente din Univers. Astfel nici macar nu stim care este adevarata zi de odihna. Conform acestei porunci nu sunt inregula si nici crestini nu sunt!
Eu as avea un alt mod de a face un calendar. Dar am aflat ca un calendar conform teoriilor mele a fost facut deja si are o precizie foarte buna! Este calendarul maias.

5. „Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, pentru ca să ți se lungească zilele în țara, pe care ți-o dă Domnul, Dumnezeul tău.”
Eu cinstesc pe oricine. Bineinteles depinde de comportamentul lor. Si da, se includ si tatal meu si mama mea. Asa ca s-ar putea sa nu fiu inregula cu aceasta porunca, dar totul depinde de comportamentul altora.

6. „Să nu ucizi.”
Nu am ucis, dar nu zic ca nu am sa o fac. Daca cineva vrea sa imi ia viata, iar eu nu vreau, depinde de starea mea, ori va fi oprit, ori va fi ucis in locul meu. Nu am pofta de a ucide, dar vreau sa fiu lasat in pace. Deci s-ar putea sa nu fiu inregula conform acestei porunci, dar depinde de comportamentul altora.

7. „Să nu fii desfrânat.”
Nu consider ca sunt desfranat, ma pot controla. Conform acestei porunci sunt inregula.

8. „Să nu furi.”
Nu fur, dar nu neg ca am luat anumite lucruri ( cu valoare reala si sentimentala foarte mica ). Conform acestei porunci sunt inregula.

9. „Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău.”
Asta inseamna sa nu minti. Nu mint, spun adevarul chiar daca doare. In cel mai rau caz, refuz sa spun, dar nu spun altceva. Conform acestei porunci sunt inregula.

10. „Să nu poftești casa aproapelui tău; să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău.”
Nu poftesc casa aproapelui meu, am propria imaginatie si dorinte. Nu poftesc nevasta aproapelui meu, el a ales-o pe ea si ea l-a ales pe el. Daca ea ma pofteste pe mine, nu il mai pofteste pe el, deci nu mai este al lui, atunci caca si eu o poftesc pe ea, totul este inregula. Chiar daca el nu considera asta. Fiecare om are dreptul sa aleaga cu cine, ce face! Nici robul sau roaba lui? Interesant. Adica un fel de sclav/sclava. Frumoasa porunca .... Boul lui, magarul lui? Sunt destui mai buni pe care mi doresc ( daca ar fi vorba sa imi doresc asa ceva ). Nu imi doresc lucrurile care sunt ale aproapelui meu. Nu imi doresc sa am ce este al aproapelui. Daca imi doresc lucruri ca si ale aproapelui, nu se pune, pentru ca sunt alte lucruri ( ca si ale aproapelui ).Deci conform acestei porunci sunt inregula.

In concluzie nu sunt credincios, nu sunt ortodox, nu respect porunca 4 din motivele pe care le spuneam mai sus, dar crestinii 100% nu respecta porunca 2 ( care datorita ordini, este mai importanta decat 4 ), nu respecta porunca 4 din motivele pe care le spuneam mai sus, si bineinteles nu respecta si alte porunci pentru ca pur si simplu le incalca. Concluzie finala: Conform religiei lor, eu sunt mai putin pacatos decat ei.
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum