1. Amintiri de la nastere pana la inceputul scolii.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

1. Amintiri de la nastere pana la inceputul scolii.

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2013-12-30, 01:55

- Informatiile nu sunt obligatoriu in ordinea cronologica. In timp vor fi adaugate mai multe detalii. Anumite informatii se pot schimba. Scopul este pentru a informa corect si a aduce adevarul la suprafata.

- Mama nu voia copil, dar tata isi dorea mult. M-au facut din greseala ( mda, probabil intentionat din partea lui tata ). Si cum era mai complicat cu avortul pe vremea aceea, a fost sa fie sa nu ma omoare.

--Locuri in general

- Stiu ca de mic am fost crescut la bunici. Stiu ca am fost crescut si de strabunica din partea lui tata, Ana, o perioada cand eram mai mic. Stiu ca am fost crescut si de parinti in garsoniera, dar nu imi amintesc de perioada aceea ; imi amintesc de garsoniera in schimb. Stiu ca am fost crescut de bunicii din partea lui tata cand eram mai mic si apoi am fost crescut si de bunicii din partea mamei cand am mai crescut. Mi s-a spus ca am fost o perioada si la bunicii din partea mamei cand eram mai mic, dar nu imi amintesc.

--La strabunica

- Sa incepem cu strabunica, pentru ca este mai scurt. Eram foarte mic si stiu blocul, stiu apartamentul, stiu mobilierul; am amintiri din acea perioada.
- Stiu ca avea foarte mare grija de mine. Stiu ca imi placea sa mananc oua moi cu paine prajita la ea.
- Stiu ca aveam o masinuta din plastic si am ascuns-o in fierul de calcat ( model vechi care se pune la incalzit la foc de exemplu ) si cand cineva l-a pus la incalzit, a inceput sa iasa fum si cand l-a luat de pe foc, acolo era masinuta de care uitasem.
- Stiu ca imi petreceam timpul si pe balcon, imi placea mult. Pe afara nu am prea iesit.
- Stiu ca mai era o vecina in urmatoarea scara, unde mergeam des cu strabunica. Stiu ca la noi in scara, la etajul 1 parca, mai erau niste cunostinte cu 2 sau 3 copii unde am mai fost si m-am imprietenit cu ei, dar nu ii vizitam des.

--La parinti in apartament

- Stiu ca eram foarte mic si ai mei s-au despartit. Tata s-a inchis in camera mica, iar eu cu mama stateam in camera mare. Cealalta camera mica era plina cu tot felul de chestii. Stiu ca mai intram in camera la tata, mi se parea frumos acolo, dar era mai intunecat. Ma uitam la televizor la desene de pe parabola; imi placea foarte mult. Dar tata pleca in Germania la lucru, nu prea era pe acasa si camera era inchisa. Stiu ca imi placea sa imi fac "coliba" in casa si chiar daca eram foarte mic, am mutat de unul singur fotoliile prin camera mare si mi-am facut locusorul meu. Cand a vazut, mama s-a speriat, dar a fost in regula. Mai mult se mira cum am reusit sa mut chestiile prin camera. Stiu ca am gasit o masina de gaurit manuala si imi placea sa dau gauri in beton pe jos in hol. Mama ma lasa, dar cand a vazut tata, m-a certat. Stiu ca la un momentdat cand a venit din Germania, mi-a adus un trenulet de lego si o cutie cu piese pentru facut case. Eram foarte fericit si m-am jucat cu ele. Dar tata ma punea sa construiesc dupa revista, nu m-a lasat sa le fac cum vreau eu, pentru ca trebuie ca in revista, ca asa este mai frumos. Trenul putea fi construit in doua moduri. Imi amintesc ca le-am facut pe amandoua pe rand, dar am pastrat locomotiva si vagoanele cum mi-au placut. Cu cealalta cutie stiu ca puteai face o moara mare de vant sau ceva casuta, si astea le-am facut pe amandoua, dar am pastrat moara de vant, imi placea pentru ca era mare, inalta. Dar ma puteam juca doar cand era acasa, pentru ca usa era inchisa. Si el nu prea era pe acasa. Dar mama mi-a aratat cum sa intru in camera ( nu era clanta la usa si mi-a aratat unde este clanta de la usa aceea ) si ma jucam pe ascuns cand el era plecat. Mama nu intra. Dar tata dupa ce a aflat ca intram in camera, a inchis usa cu cheia.
- Stiu ca intre timp mama si-a mai facut niste prieteni/parteneri. Si o mai vizitau. Unul dintre ei, imi tot aducea oua Kinder si eram foarte bucuros! Altul era el mai gras, dar era ok si cu el ieseam toti trei la padure. Stiu ca mama mai avea niste prieteni peste drum si mergeam la ei acasa. Erau patru frati, doi ai unui parinte si doi ai celuilalt parinte, ei fiind in alte relatii inainte. Aici ma simteam bine, ne distram.

--La bunicii din partea tatalui

- La bunicii din partea lui tata, Monti si Aleco, imi amintesc cele mai multe ( probabil aici mi-am petrecut cel mai mult timp ). Stiu ca bunica ma iubea foarte mult si aveau grija de mine. Stiu apartamentul, stiu balconul si beciul de sub balcon de care nu aveam voie sa ma aproprii.
- Stiu ca statea si unchiul Claudiu acolo. Stiu ca era instalator si avea o camera separat. Imi placea ca la el in camera avea un sistem audio si multe casete cu muzica. Avea pe perete trei proiectoare colorate, avea un player de casete video. Lucrurile acestea m-au atras.
- Stiu ca eram in perioada cand stiam umbla, dar inca mai faceam pe mine treaba mare. Nu ma puteam controla, nu eram sigur cand trebuie sa ma duc la baie. Stiu ca atunci cand ma scapam, ma "speriam" si ma ascundeam in coltul de la bucatarie din partea cu holul de la intrare.
- Stiu ca si aici am continuat sa mananc oua moi cu paine prajita, pentru ca imi placea foarte mult de la strabunica. Bunica facea cea mai buna supa de gaina cu taitei de casa; eram innebunit. Stiu ca mancam si cartofi prajiti cu vegeta. In rest nu prea stiu ce mancam.
- Stiu ca ieseam mult afara si ma jucam in parcul de langa bloc. Aproape zilnic ma jucam in groapa de nisip. Stiu ca acolo mi-am facut un prieten, pe nume Mirel. Hintile parca nu erau functionale, toboganul lipsea.
- Stiu ca tata mi-a trimis jucarii din Germania si eram foarte fericit. Mi-a adus o gramada de machetute. Dupa ceva timp mi-a adus si o masinuta teleghidata, dar mergea doar in fata si cand dadeai in spate se intorcea in stanga. Bunica se juca zilnic cu mine cand stateam in casa. Cu mingea, cu un fel de lego, cu jocuri cu zarul.
- Am mai iesit cu jucarii la groapa de nisip. Stiu ca nu ma lasa sa fac schimburi de jucarii cu alti copii. Stiu ca ieseam cu bunica si cu vecinele pe banca sub brad in gradina. Cand am mai crescut, pana la urma am facut ceva schimburi cu Mirel.
- Stiu ca ma vizitau bunicii din partea mamei, stiu ca de Craciun mi-au cumparat o motocicleta mai mare din plastic si eram foarte fericit. Stiu ca bunicul vroia sa ma pacaleasca ca bradul de plastic era natural. Stiu ca imi placea foarte mult "casuta" cu Iisus Hristos dupa nastere in grajd cu mama lui si cu alte persoane care au adus cadouri si cu cei trei magi.
- Stiu ca mergeam foarte des cu bunicii la biserica si eram foarte cuminte, tacut si rabdator in biserica, nu ca alti copii si ca deabea asteptam sa pup icoana cu Fecioara Maria si Fiul ei si sa primesc paine sfintita. Stiu ca dupa un timp bunica nu mai venea la biserica din cauza varstei.
- Stiu ca imi placea sa umblu pe la bloc, pentru ca erau multe spatii verzi. Stiu ca vecinilor nu le placea. Stiu ca mergeam la centrala de apa de langa bloc ca sa mai bem apa, dar mie imi era rusine sa cer. Stiu ca m-am imprietenit cu nenea de acolo. Stiu ca mi s-a facut si un mic tur al centralei si am coborat jos sa vad centrala in sine. Stiu ca imi placea sa imi fac ascunzatori; colibe in spatile verzi. Intotdeauna erau probleme cu vecinii si nu ne lasau sa ne jucam in gradini. Stiu ca erau multi pomi si mancam mere, pere, visine si corcoduse. Doza zilinica de fructe era proaspata din pomi.
- Stiu ca bunica ma ducea la niste neamuri in Satul Mare. Aveau acolo o casa foarte mare in constructie. Stiu ca aveau o fantana si nu ma lasau langa ea ca sa nu cad in ea. Stiu ca aveau o bucatarie de vara unde mi-am petrecut mai mult timpul. Stiu ca avea o gradina mare in spate si avea niste pomi printre care si caisi si imi placeau foarte mult. Stiu ca erau si dovleci in gradina. Stiu ca avea un tarc mare cu cucuruz si imi placea sa intru acolo si sa ma joc. Stiu ca am gasit soricei morti; ii duceam la bunica si se speria iar apoi a zis sa nu mai intru acolo. Stiu ca aveau porci si le facea in galeata laturi si nu imi placea cum arata mancarea aia. Stiu ca era o pisica care nu imi placea si am lovit-o cu o nuia si i-am rupt piciorul, dar nu mi-am dat seama. Am aflat dupa aia de la cei mari ca ii rupt piciorul si mi-a parut foarte rau. Stiu ca peste drum statea o femeie si acolo cred ca imi petreceam cel mai mult timpul. Avea o curte mare si un nuc imens. Stiu ca avea o chestie de speriat ciori si imi placea foarte mult sa ma joc cu ea si sa fac zgomote. Stiu ca barbatul de acolo era betiv, avea o basculanta si tot lucra la ea. Am participat si la vopsirea completa a doua basculante. Stiu ca am fost si cu tractorul. Stiu ca am mai fost la ceva neamuri mai incolo si aveau multi struguri in curte. Stiu ca mergeam cu un baiat la pescuit pe un pod si am prins si eu niste pesti si i-am adus acasa fericit.
- Stiu ca era o gradinita langa parc; copiii aveau obiceiul sa sara gardul si sa se joace acolo. Mie imi era frica. Nu sa sar gardul, sa merg pe teritoriu necunoscut. Stiu ca pana la urma am mers, dar am dat de niste copii rai si nu ne-au lasat in pace asa ca am plecat si nu am mai mers pe acolo.
- Stiu ca m-am imprietenit si cu doi baieti, frati ( nu mai stiu numele ) ,de la bloc si o perioada mi-am petrecut timpul si cu ei. Dar erau mai mici si au aparut probleme din cauza activitatilor, a parintilor.
- Imi petreceam timpul cu Mirel si la garaj la bunicul lui. Avea o Dacie si ii placea pescuitul.

--La bunicii din partea mamei

- La bunicii din partea mamei, Ica si Nelu, imi amintesc ca aveau grija de mine, bunicul ma iubea foarte mult. Stiu apartamentul, stiu balconul.
- Stiu ca bunicul era colonel si imi spunea despre armata, juca sah (mi-a aratat si mie cum se joaca), ma plimba foarte mult, iesea cu mine in diferite locuri, ma ducea cu el la bai.
- Stiu ca aici nu am mai mancat asa mult oua moi, dar am mai mancat ou intreg mai moale sau nu, depinde cum il nimerea si aveam un suport de ou si mancam de acolo cu paine prajita si cu lingurita. Supe mancam , dar nu imi placeau, asa ca nu am mai mancat asa mult supa. Bunicul imi spunea ca este bine sa mananci supa si felul doi pentru ca supa este foarte importanta zilnic. Stiu ca el manca supele/ciorbele foarte fierbinti si cu ardei iute. Stiu ca mancam cartofi prajiti si gratare, cateodata si pireu, dar nu mai mancam supa. Stiu diminetile cand mancam la masa cu bunicii, eu mancam oul meu si bunicul manca slanina cu paine, si cu ceapa verde ( sau normala ), rosii, castraveti. Imi amintesc solnita cu boabe mari de sare ( pentru mine au luat pana la urma sare maruntita). Pana la urma am inceput si eu sa mananc ceapa, rosii, castraveti.
- Stiu ca ieseam mult afara si ma jucam in parcul de langa bloc. Stiu ca ma dadeam foarte mult pe hinta, pe tobogan, cateodata si pe balansoar. Groapa de nisip nu era asa buna. Stiu ca bunicul ma ducea dupa un bloc intr-un parc mai mare. Acolo ma dadeam pe hinta, ma mai jucam in groapa de nisip, dar nu asa mult, stiu ca langa groapa de nisip era o masa de ping-pong si ma uitam cum se joaca baietii mai mari. Stiu ca ma dadeam pe balansoar si cum eram foarte usor, de cele mai multe ori la bombe zburam cu fundul pe sus. Stiu ca de cateva ori am ajuns si cu picioarele pe sus si era sa cad. Am inceput sa nu ma mai dau deoarece copiii profitau ca sunt usor si imi dadeau bombe tari. Stiu ca la un momentdat, cand am fost singur in al doilea parc si deja ma dadeam foarte bine pe hinta, atingeam capetele de sus, nu se putea 360* ( alti copii nici nu stiau sa isi faca avand din fund si incercam sa ii invat si nu pricepeau ) s-a intamplat ca un copil mai mic sa se aproprie de hinta si am strigat la el sa nu vina mai aproape ca il lovesc si a tot venit si l-am lovit foarte tare cu hinta in gura de a si zburat pe spate si i-am spart dintii. M-am dat jos foarte suparat si nu intelegeam de ce s-a tot apropiat, nu se gandea, i-am si spus sa nu vina si tot a venit si l-am lovit fara sa vreau, pentru ca nu am putut opri hinta. Si repede s-au adunat copii si ziceau ca de ce l-am lovit si ala mic urla si plangea acolo. Si le-am spus ca el a venit catre mine si ca am strigat la el si nu am putut opri hinta. S-au adunat si oameni mari si l-au luat pe ala mic si au inceput sa vorbeasca foarte urat cu mine si m-am speriat si au spus ca am facut-o intentionat si nu intelegeau nicium, si am inceput sa plang si am fugit acasa.
- Stiu ca m-au dat la un camin ( gen gradinita pentru copii mici ), era foarte aproape de casa si nu mi-a placut, dar nu am avut de ales. Acolo trebuia sa ma trezesc dimineata devreme, sa ma duc la camin. Cred ca erau zile cand dormeam mai departe la camin. Acolo erau copii, aiureli, nimic special, mai multa incurcatura .... Ne dadea de mancare; stiu ca ma jucam cu furculita si o data am lovit-o din greseala de a zburat in aer si a cazut la cineva in farfurie. Stiu ca la felul doi ne dadea pulpe de pui si eu de distractie rupeam oasele intre dinti si restul erau foarte mirati cum pot, ca ei nici nu pot musca tare macar, iar eu rupeam oase. Dupa masa ne punea sa dormim; eu nu vroiam, dar nu am avut de ales. Stiu ca ne punea pe fiecare cu capul la picioarele celuilalt ca sa nu vorbim si ma enerva foarte tare ca trebuia sa dorm cu capul in jos. Stiu ca imi aduceam jucarii de acasa si ma jucam singur cu ele. Stiu ca mi le-a confiscat. Stiu ca la un moment dat m-am enervat cu dormitul acela aiurea si nu mai vroiam sa dorm si nici nu am mai dormit. Stiu ca am cerut sa mi se returneze si jucariile, pentru ca sunt ale mele si nu au dreptul sa le ia. Si parca in timp ce altii dormeau, eu ma jucam in liniste cu jucariile mele si nu ii deranjam pe restul, pentru ca eram cuminte. Stiu ca erau ceva copii care ajungeau la camin cu noaptea in cap si chiar daca eu ma trezeam foarte devreme si eram somnoros, ei erau primii. Si de cateva ori i-am spus bunicii ca vreau sa fiu eu primul si m-am dus acolo pe la 5 cred. Eram primul si singurul! Ii asteptam pe ceilalti. M-au intrebat ce s-a intamplat, cum de venisem inaintea lor? Le-am zis ca nu s-a intamplat nimic, doar ca am vrut sa fiu primul. Si asa ca una cu alta, pana la urma nu am mai vrut sa merg la camin si nu m-am mai dus.
- Stiu ca ma mai vizita matusa, sora mamei. Si imi placea de ea ca era tanara, frumoasa, energica. Dar unul dintre prietenii mei  s-a indragostit de ea pentru ca era sexy!
- Stiu ca intr-o vara eram intr-o gradina ne tot aruncam intr-un gard viu si ne arunca inapoi si ne distram. Dar la um momentdat cand am fugit catre gard, cineva mi-a facut avant si cand am sarit in gard, am sarit prea tare si gardul m-a aruncat cu picioarele in sus invartindu-ma peste cap si aterizand pe partea cealalta cu capul pe bordura si am ajuns in strada. Eram ok, dar cand am pus mana la cap curgea sange. Nu am spus bunicilor si am continuat normal.
- To be continued ....

(Corectat gramatical de Miranda08)
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum