Polul Nord se muta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Polul Nord se muta

Mesaj  EnSabahNur2 la data de 2011-10-10, 09:50

- Umblam intr-o seara cu o busola breloc cand am observat ca directia care Polul Nord era incorecta. Am zis ca o fi busola de calitate slaba. Am luat telefonul si am intrat in busola, sa verific unde se afla Polul Nord. Si telefonul arata ca si busola breloc. Am pus busola breloc pe masa si telefonul la fel. Busola breloc s-a pus pe pozitie, iar dupa cateva secunde si busola de pe telefon s-a aliniat la fel. Le urmaream pe amandoua cand am vazut ca busola de pe telefon s-a mutat, m-am uitat si la busola breloc si s-a mutat si ea. Si se tot mutau din cand in cand, dar ambele aratau aceeasi directie. Foarte ciudat ca sa se mute Polul Nord. Am verificat daca nu se afecta una pe alta si nu era din cauza aceea. De curiozitate am luat inca un telefon cu busola si le-am pus toate trei pe masa. Toate se mutau din cand in cand si culmea ca aratau aceeasi directie.

( Corectat gramatical )

Ultima editare efectuata de catre EnSabahNur2 in 2015-01-22, 15:46, editata de 2 ori
EnSabahNur2
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ensabahnur2.forumsmotions.com

Sus In jos

Re: Polul Nord se muta

Mesaj  OverLogic la data de 2011-10-31, 07:48

Polii Pamantului au inceput de ceva vreme sa se schimbe intre ei din nou si daca comparati polii geografici cu polii magnetici se observa o diferenta de aproximativ 11 grade ( cel putin din cate am aflat experimental ), dar mi se pare ciudat sa se mute putin la un interval asa mic. Se poate ca miezul Pamantului sa fie mai activ decat ne asteptam in ceea ce priveste campul magnetic. De asemenea poate fi si din cauza campului de radiatie in care ne aflam, deoarece traim in orase care sunt invadate de radiatii de la antenele radio, tv etc. si care ar fi putut disturba atat busola breloc cat si busola telefoanelor.
As propune sa repeti experimentul si intrun mediu cu radiatie redusa, spre exemplu un sat unde nu prea exista semnal la telefon si eventual la tv sa fie semnal redus.
OverLogic

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum